MÁRIA ANYA

A „Mária Anya” munkacímű szobortervet az Immaculata Alapítvány felkérésére készítettem 2009-ben. Az 50 cm magas kisplasztika egy olyan nagyméretű, 400 cm-es, kétalakos szobor terve, melyet az alapítvány Budapest egy kiemelt, közelről és távolról is jól látható pontján, a Budai Vár Dunára néző oldalán szeretne felállítani.

A szobor küldetése, hogy emlékeztessen Mária és Magyarország különleges kapcsolatára, történelmünk azon pillanatára, mikor Szent István király Imre herceg halála után, törvényes trónörökös híján, Szűz Mária oltalmába ajánlotta országunkat.

Átgondolva a megtisztelő feladatot arra az eredményre jutottam, hogy egy összetett jelentésű, szimbolikus művet kell létrehoznom. Egy olyan szobrot, mely egységet fejez ki, az európai és a magyar gondolkodás egységét, mely talán sosem volt kézzelfoghatóbb, mint Szent István király korában, és sosem volt aktuálisabb, mint napjainkban.

Olyan ikonográfiai és stiláris formához igyekeztem visszanyúlni, mely az 1054-es nagy egyházszakadás előtti egységes keresztény világot idézi. Akkoriban a bizánci ikonográfiai ábrázolásmód Nyugat-Európában is általánosan elfogadott és követendő volt, s hatása a román és gótikus szobrászatban, festészetben is évszázadokon keresztül kimutatható.

Szobrom statikus, zárt forma, az ikonok világát idézi, de a hosszúkás, kissé elnyújtott alak, a drapéria visszafogott redőzete a korai gótikus szobrászattal is rokon. Főbb vonásaiban igazodik Mária kanonikus ábrázolásához, egy lényeges pontban azonban eltér attól. Az én megfogalmazásomban Mária nem ér hozzá a gyermek Jézushoz, kezeit csak óvó mozdulattal előtte tartja, ily módon a gyermek lebeg anyja teste előtt, érzékeltetve a misztériumot, a csodát, melyet a megtestesülés jelent. A kis Jézus jobb kezét áldásra emeli, baljában gömböt tart, mely a világmindenséget szimbolizálja.

A szobor tervezett mérete: 400 cm
Anyaga: Bz6-os bronzötvözet. Az öntés homokformázásos technikával készül. A bronz szobor héjvastagsága 6-8 mm. A szobor belsejében több helyen lapos összekötők vannak, melyekhez csavarrögzítéssel kapcsolódik a forma teljes magasságában végigfutó rozsdamentes acélszerkezet, mely fölülről lefelé növekvő átmérőjű acélcsövekből áll. A legalsó cső mintegy 70 cm hosszan kilóg a szobor aljából, ennek átmérője 220 mm, s ez lesz bebetonozva a betonalapban erre a célra kialakított fészekbe.
A szobor felülete cizellált, patinázott, utólagos karbantartást nem igényel.

2013-05-02

Mátyássy László
szobrászművész

 

KERESZTÚT - 14 STÁCIÓ / BEARING THE CROSS - 14 STATION

Pasaréti Páduai Szent Antal Plébánia Közösségi Háza / Porciunkula Kápolna